П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

Андрій Ворон: скрижалі карпатського мудреця

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 20

Поради 104 літнього карпатського старця довгожителя

 

Андрій Ворон — карпатський мудрець, довгожитель. Прожив довге і гідне життя. Помер на 104 році від нещасного випадку. У книзі Мирослава Дочинця «Многії літа. Благії літа» були опубліковані його секрети довголіття, як прожити життя в радості й щасті, настанови, заповіді, цікаві та корисні поради для кожного. Публікуємо для наших читачів уривки з цієї книги.

«Десятиліттями я живу в одному місці. Роблю одну роботу. Веду бесіди з одними людьми. Сідаю за той же стіл у той же час і їм майже однакову їжу. Лягаю в один час в одне ліжко...Минають літа, але ніщо не міняється — ні довкілля, ні я. Бо не міняється моя душа. І це добре. Дивлюся на образи діда, батька, на своїх онуків і правнуків - і здається, що я на цьому світі був завжди. І буду вічно...»

Живи в поті чола

Прислухайся до того, що нам заповідано: «В поті чола будеш їсти хліб свій». Це не покара, це вимога, припис. Щоденний хліб (їжу) треба заслужити. Кожного дня вчинити якесь зусилля - до поту. Чи то робота, чи швидка хода, біг. З потом вийде недобра сіль і недобрі нерви. Ви помітили, коли ми хворі чи дуже схвильовані, нас обливає потом. Важку роботу немічні можуть замінити постуванням. Та ж поміч.

Навчися бачити довкола все живе і радіти йому - бадилині, дереву, птиці, тварині, землі, небу. Вдивляйся в них добрими очима і з уважним серцем - і відкриються тобі такі знання, які не знайдеш у книгах. І побачиш у них себе - упокореного і оновленого.

Візьми за звичай бодай декілька хвилин всякої пори постояти босоніж на землі. Давай тілу землю, поки вона сама не покликала його.

Шукай нагоди побути біля води. Вона зніме втому, промиє думку. З водою треба говорити, бо й вона говорить до тебе. Щоранку добре облитися водою. Спочатку гарячою - розігріти приспану кров. Потім холодною - закалити жили і нерви, розбудити серце. При цьому проси: «Змий з мене все гріховне, хворобливе, помисливе і лукаве. Дай мені силу, здоров'я і спокій».

Не роби з людей собі ні ворогів, ні друзів

  • Сонце сходить і заходить - для тебе. Робота спориться після сходу сонця. Звикни до цього і буде міцним тіло і здоровим дух. А мозок найліпше відпочиває і яснішає у вечірньому сні. Так чинять монахи і вояки. І мають силу служити.
  • Дослухайся свого серця і тобі відкриється, для чого тебе «покликано», в чому міра твого призначення. Може ти прислужишся одній людині, може - світові, а може - Богу.
  • До людей будь рівно добрий і уважний. Кожен з них, навіть найпустіший, чогось навчить. Не роби з людей собі ні ворогів, ні друзів. І тоді не матимеш з ними клопоту.
  • Виховуй волю розуму і спокій душі. Це - щастя.
  • Те, що тобі належне, само дасться. Лише навчися смиренно чекати. Те, що тобі не належить мати, і чекати не слід. Нехай душа буде легкою.
  • Не вір у забобони, звіздарство, не вдавайся до ворожби. Тримай душу і серце в чистоті.
  • Коли прикро на душі, треба багато ходити. Краще полем, лісом, над водою. Вода понесе твою журу. Але пам'ятай: найкращий лік для тіла і душі - піст, молитва і робота для рук.
  • Розпочинай і звершуй день з подяки. А перед відходом до сну довірливо вручай Господу свою душу до нового дня.
  • Приймай радощі і знегоди з подякою. Все це милість Божа. Навіть випробовування. Бог ніколи не посилає більше, ніж ми можемо знести. Що більші випробовування, то більше від тебе хочуть. Через поле смирення прийдеш до тихої води. Благодать буде найвищою тобі заслугою.
  • У тиху годину сідай у самоті і споглядай світ природи, намагаючись розчинитися в ньому. І серце наллється спокоєм.
  • Кожна ранкова зоря для мене є ніби новим життям. Прагну, щоб кожен день залишив по собі любовно зроблене діло, набуте знання, якесь добре зусилля над собою. Так за роки, десятиліття я перекраяв себе заново, зародив у собі нову людину. Хоча замолоду не було гріха, який би мене не обтяжував.
  • Нині я раджу тим, хто курить, п'є, гуляє, лихословить, вдається до грошових ігор, - не впадайте у відчай. Досить викорінити один порок, а інші десять зникнуть. Лише прислухайтесь до своєї душі. Усі добрі закони записані там.

Камінь, що котиться, мохом не поростає

  • Не нарікай на нужду, нещастя і невдачі. Це твої найкращі вчителі. Я помічав, що в таборах, де було голодно і холодно, люди чулися дуже здоровими і міцними духом.
  • Будьте - як вода. Нема перепон - вона тече. Гребля - вона зупинилася. Прорвалася гребля - знову потече. У круглому посуді вона кругла, у чотиригранному -чотиригранна. Тому вона й найсильніша. І дерево живе доти, доки гнеться. Будь і ти гнучким і м'яким. І тілом, і душею.
  • Приймай усе, що випадає тобі на долю, як хворі приймають ліки. Уздоровлення тіла - ось смисл цих ліків. Приймай смиренно все, що з тобою стається, навіть найгірше, бо смисл гірких прикростей є духовне здоров'я і цілісність життя.
  • Не бійся смертного часу. Це ж тільки поклик від земної юдолі. І ти завжди мусиш бути готовий віддати Богу те, що від нього одержав.
  • Більше крутися. Камінь, що котиться, мохом не поростає. Клопоти нас тримають на землі. Не ухиляйся від них, але й не дай їм панувати над тобою. Ніколи не бійся починати і вивчати нового діла - і обновишся сам.
  • Ми дивуємося, чому так легко плаває риба у товщі води...Чому так легко літає, майже не махаючи крильми, птаху повітрі.. .Чому такий спритний кріт у твердій землі. Тому що вони знають свій ритм -чергування сили і спокою. Усе життя цьому треба вчитися й нам, усвідомлено вслухаючись у кожну клітинку - чого вона хоче. А найкраще це робити при ходіння пішки. Навчишся володіти своїм ритмом - і будеш, як риба у воді, як птиця в небі. І все задумане здійсниться, а життя буде легким.
  • Я ніколи не був на курорті, жодну неділю не пролежав. Мій відпочинок - це зміна занять. Нерви відпочивають, коли трудяться руки. Тіло набирається сил, коли працює голова. Мене питають молоді: «Діду, не набридло вам стільки жити?». «Ні, це не моя жура. Але мені однаково, чи проживу я 100 днів, чи 100 років. Я однаково проживу їх у тихій радості, вгадуючи кожної хвилини, що від мене чекає Бог. Я дивлюся на світ Його очима. Його вухами слухаю».

Тут мій скарб, тут моє серце

  • Будь прив'язаний до тої землі, де прийшов на світ. Де вродився, там знадобився. Бадилина там найліпше росте, де впала насінина. Так і людина. Небесам було завгодно, щоб на цьому місці і в цей час з одної насінини батькової ти народився. Тому ти не сирота і не нікчема на цьому світі, а - обраний. Бог дав нам через свого Сина усе. Не забував, що в тобі росте велике дерево роду. Хребет духу твого. Проникай внутрішній зором у його коріння і піднімайся з живими соками вгору і вгору...Поминай померлих і загиблих родичів і близьких, просячи для них блаженного спокою і прощення гріхів, яких вони допустилися на цьому світі. І вони допоможуть тобі звідти.
  • Добре, якщо маєш дяку і маєш за що мандрувати. А якщо не виходить - нічого не втратиш. Усі світи можна в собі побачити, усі знання можна відкрити в собі. Схимник у темній печері пізнає мудрість світу. Заглядай у себе - як до криниці. З уважним спокоєм і чистими думками. І втамуєш душевну спрагу.
  • Добре, якщо там, де живеш, є простір. І око не чіпляється за огорожі, хліви та інше. Огорожею мають бути дерева, кущі або поперечні жердини. Вона має дихати, не замикати тебе. Такі оселі вибирали наші предки. Якщо цього немає, частіше виходь на околиці, в просторову природу. Щоб око і душа відпочивали.
  • Про таких, як я, колись'казали «світовий чоловік». Багато земель я сходив, на п'яти морях бував, жив у теплих у холодних краях1, але милішого за Закарпаття не бачив. Недарма його назвали Срібним. Срібло -метал чистоти, здоров'я і мудрості.Тому й оселився я тут на старості. Тут мій скарб - сад, маленька винниця, криниця, майстерня і шафа з книгами. І тут моє серце.
  • Будь при молоді - і сам молодшим будеш. Не засуджуй їх, а розумій. Не повчай, а навчай, коли маєш чому. Бо нерідко молоді і розумніші, і чесніші, і добріші за нас. Лише з душею слабшою. її треба кріпити. Якби моя воля, я б до урядницгва пускав тільки молодих. З ними і старим жилося б легше.

Відкрий серце Духові

  • Не проси мале. Проси велике. І матимеш понад мале.
  • Не хитруй з усього мати користь, а опікуйся, щоб самому бути корисним. Лоза, що не родить, скоро всихає.
  • Не будь зубоскалом і пересмішником, але будь веселим. Бог любить радісних вірників.
  • Зусилля тіла мають бути продуктивними. Тоді природа дасть тобі силу. Завзяті спортсмени звично силу розгублюють, бо зусилля тіла їх марні, енергія пуста. А люди, що працюють у полі, в лісі, на будові, здебільшого міцні до старості.
  • Почату справу завжди звершуй, хоч і не буде з того очікуваної подяки. Хто має волю, той має долю.
  • На все май свою точку зору. На все відповідай «так» або «ні».
  • Завжди йди вперед. Пам'ятай, що ти повсякчас у дорозі.
  • У всьому новому, навіть у біді, шукай щось корисне і повчальне для себе. І знайдеш. Бо й сам оновлюєшся кожні 7-8 років, як тілом, так і духом. Тому не стримуй себе, якщо доля посилає нову справу, нову дорогу.
  • Відкрий серце Духові - і він допоможе в немочах, підкаже як молитися, як чинити, як вийти з біди, перемогти обставини. Бо як мовить святий Павло: -  - - «Коли за нас Бог, то хто проти нас». А Бог завжди з нами, за тих, хто відкрився і довірився йому.

Радься з своїм покровителем

  • Частіше згадуй його і радься з ним. Запитуй його, що бентежить тебе. І відповідь прийде обов'язково -в несподіваній думці, в розмові, через незнайому людину, книгу, газету, інше.
  • Не май одразу по кілька великих бажань. Водночас долають лише одну вершину.
  • Не метушися. Будь зібраним і завжди пам'ятай, чого хочеш. Тоді навчишся вибирати головне з-поміж дрібного.
  • Не бійся обставин, надто тих, які від тебе не залежать. Часто Ангел-хранитель рятує нас від великого нещастя, залишивши декілька дрібних неприємностей. Для науки і терпіння.
  • Не йди проти течії. Не витрачай марно сили, коли відчуєш, що все проти тебе. Це не твій час. Краще перечекати. Хто йде проти обставин, робиться рабом їх. А хто скоряється їм, стає їх паном.
  • Від помилки і лиха тебе завжди попередить щось або хтось. Тільки умій це розпізнати і не бери на сміх.
  • Тримай рот на замку. Не похваляйся успіхами. Ніколи і нікому не говори про серйозні плани голосно. Для цього в тебе один слухач і порадник - Ангел-Хранитель.
  • Не жени коней. Іди по життю розмірено, спокійно. І туди, куди тобі належить прийти, прийдеш вчасно.
  • Не читай руйнівних книг, не дивися такі фільми. Хоч їх і видають за модні. Крім сум'яття душі і розуму, нічого вони не несуть. Надто дітям.

Знаходьте час для мовчання

  • Робіть добро незнайомим людям. Я пригадую обірваного, голодного полоненого солдата, який мені простяг яблуко вісімдесят років тому. І молюся за нього.
  • Плекайте в собі внутрішнє чуття радості і зачарування життям.
  • Знаходьте час для мовчання, для успокоения, для душевної бесіди з собою.
  • Що добре, а що погано - нехай підказує вам серце, а не людський поговір.
  • Не переймайтесь тим, хто що думає і каже про вас. Будьте самі собі суддею в чистоті і гідності.
  • Не гнівайтесь на людей. Не судіть їх. Кожен прощений вами додасть вам любові до самого себе.
  • Якщо ваше серце сповнене любові, у ньому немає місця страху.
  • Не змагайтесь ні в чому ні з ким. Кожному своє. Бідний не той, у кого мало, а той, кому мало.
  • Ніколи не бийте дітей і не кричіть на них. Інакше з них виростуть раби.
  • Молодим чоловікам я радив би одружуватися пізніше. І якомога пізніше спізнаватися з жінками. Від цього нічого не втратите. А силу чоловічу і радість від жінки збережете надовго.
  • Не сподівайся на політиків, провідників і начальників. їх потуги не пов'язані цілісністю життя окремої людини. Сподівайся тільки на себе, спираючись на Господа
  • Не лакомся на чуже добро, чужу жінку і чужу горілку. Лише шкоду це принесе.
  • Не сперечайтесь. У кожного своя правда і своя кривда.
  • Не повчай людей, як їм жити, що робити. Я ніколи не повчаю, лише раджу, коли просять ради.
  • Не май себе за найрозумнішого і найпоряднішого, кращого за інших.
  • Не приймайте того, що вам не зрозуміло. Не шукайте нових філософій. Пам'ятайте: світ впорядкований раз і назавжди розумним і милосердним Творцем. Від цього життя кожного з нас має сенс і мету.

Не вір почуттям, вір розуму

  • Чим старішими стають люди, котрі живуть духовним життям, тим яснішає їх розум і свідомість. Невігласи з роками тупіють ще більше.
  • Не бійся незнання, бійся облудного знання. Від нього все зло світу.
  • Не довіряй своїм почуттям, вони брешуть. Ні батько, ні мати, ні рідні, ні близькі не зроблять для тебе стільки доброго, як твій розум, що обрав вірний шлях.
  • Коли що-небудь тебе засмучує і мучить, згадай, як раніше тебе засмучувало дещо таке, про що ти зараз згадуєш спокійно і байдуже.
  • Не кажи неправду або напівправду, бо це - ціла брехня. А від цього неспокій у крові.
  • Ніяке горе не є настільки великим, як страх перед ним.
  • Якщо будеш докладати свій розум до всього того, що стається з тобою, то ніщо в світі не буде служити тобі перепоною чи гнітом на тому шляху, який тобі призначений. Ти ніколи не будеш нарікати на свою долю, ані на людей. Не станеш їх засуджувати чи пристосовуватися до них. Не вважай, що це пусте. Хіба мало для тебе прожити все своє життя розумно, спокійно і радісно?!
  • Не сперечайся, не нав'язуй свою думку. Нехай це роблять дурні.
  • Нужда і нещасні випадки - найкращі твої вчителі.

7 головних речей, яким треба навчитися

  1. Знайти радість у цьому житті. Радість кожної подарованої тобі хвилини. 
  2. Принести радість іншим.
  3. Бути людяним. Прощати. Завжди. Всіх і себе.
  4. Каятися. Звільнятися від гріха і помилок.
  5. Сміятися. Обличчям і душею. До людей і до себе.
  6. Дихати. Вільно, глибоко і з насолодою.
  7. Спати. Вволю та із задоволенням.

Поки живеш і на волі...

  • Хоч босий, але йди вперед.
  • Хоч кульгавий, але йди вперед.
  • Хоч безногий, але йди вперед.
  • Якщо перед тобою постав важкий вибір чи непросте рішення, з легкою душею загадай собі ввечері, що вранці, коли встанеш, - буде тобі відповідь. І так буде.
  • Якщо не знаєш, що робити, роби хоч те, що можеш.
  • Якщо боїшся робити, не роби.
  • Але якщо робиш, не бійся. „Дурної", даремної, пустої роботи немає. Нічого - крім упертої праці на призначеній Богом ділянці. Якщо не знаєш, що чинити, чини за бажанням серця, але не порушуй міри.
  • Не все підкоряється розуму. Але все підкоряється упертості. І нічого для тебе немає неможливого, поки живеш і на волі.

Людяність

  • Немає нічого понад людяність. Довговічність -це вміння довгий час залишатися людяним. А що таке людяність?
  • Якщо даєш опору іншим, ти й сам її матимеш. Якщо допомагаєш людям досягти успіху, ти й сам його досягнеш. Може людяність і приязнь і не дадуть тобі багатства, зате дадуть насолоду, що миліша за багатства.
  • Не старайся бути прикладом іншим. Шукай приклад поблизу.
  • Не змагайся ні в чому і ні з ким. Краще уступай.
  • Не бійся підкорятися тому, хто тобі близький, - і він стане опорою тобі.
  • Бути людяним - не означає всіх любити. Можна зневажати деяких людей, але залишатися з ними людяним - треба. Не для них - для себе. В цьому твоя чистота.
  • Людяний не тривожиться.
  • Не соромся двічі поклонитися добрій людині. Та уникай нікчемних, але не принижуй їх. Я не йду слідом за поганими людьми. І я не наближаюся дуже до хороших людей.
  • Позбавляйся від поганого в собі і не торкайся поганого в інших. Роби діло і не думай про результат. Живи без гніву, навіть короткого.
  • Якщо ти ведеш себе правильно, то за тобою підуть без слів.

Якщо не тепер, то коли

  • Не принось неприємностей у свій дім.
  • Дотримуйся звичаїв, обрядів. Бо це не просто традиція - це мости, якими ти йдеш болотом життя.
  • Найкраща музика - ріки, дерев, птиць... В міру весела і сумна. І вона не набридає, не втомлює.
  • Якщо ти тільки для себе, то чого ти вартий. І якщо не тепер, то коли?
  • Дитина входить у світ зі стиснутими кулаками: весь цей світ - мій, і бути йому в моїх руках. Людина покидає світ із розкритими долонями: ось, я нічого з собою не забираю. Я знаю: коли заплющаться мої очі, серце моє залишиться відкритим.
  • У дитинстві ти думаєш лише про матір. Замолоду - лише про кохану. В старості - лише про дітей. Коли ж ти подумаєш про самого себе?..
  • Не проси Бога, що має зробити для тебе. Проси, щоб навчив, що ти маєш зробити для себе.
  • Не думай багато. Від цього розуму не прибуває і робота не спориться. Зате багато вчися. Твої знання -це знання інших.
  • Боріться зі своєю скупістю, скнарістю. Бо при цьому ви не гріш затискаєте в руці - ви затискаєте своє серце, гамуючи кров. Нагромаджуючи - загромаджуєш душу.
  • Пам'ятай: часто більше сил треба для того, щоб зберегти, втримати, ніж здобути.
  • Коли людина постить, вона - як птиця, що вільно піднімається до Неба.

Ставайте новою людиною

Прийде час і ви не схочете, не зможете бути таким, як раніше. Це може з'явитися враз. І не слід цього боятися. Все змінюється в цьому світі. І людина теж. Змінюйтесь. Одягайте іншу сорочку на тіло. Одягайте душу в нові шати. І не чекайте для цього нового ранку чи понеділка. Ставайте новою людиною вже. Якщо мало працювали, працюйте більше. Якщо забагато, працюйте менше. І так в усьому. Вирівнюйте себе з Природою. Скидайте з себе недобрі звички старої людини (без огляду на те, скільки вам років) - і обновитесь. І полегшено підете вперед.
І не озирайтесь, не жалкуйте за тим, що лишилося позаду, що впало з вашого горба.

Печалі не бійся. Пізнай її. Прийми її і дай їй ім 'я. І полюбиш її. І стане вона світлою. Бо народжуємось ми в темряві, а покликані Світлом.

Не соромся

  • Не соромся своїх батьків.
  • Не соромся своїх дітей.
  • Не соромся своєї роботи, якщо вона чесна.
  • Не соромся своєї вдачі.
  • Не соромся свого тіла.
  • Не соромся самого себе.

Щодня

Не вимагай від себе багато. Зроби за день хоча б одне добре діло для родини (для дому). Одне - для своєї душі. І одне (обов'язково) - для когось. Якщо не в силах ділом, то роби це хоча б добрим, нелукавим словом. І так щодня. По одній, по кілька зернин.

Не вимагай від себе багато. Зроби за день хоча б одне добре діло для родини (для дому). Одне - для своєї душі. І одне (обов'язково) - для когось. Якщо не в силах ділом, то роби це хоча б добрим, нелукавим словом. І так щодня. По одній, по кілька зернин.
І вони заколосять у душі врожаєм радості.

Вранці, увечері і вночі

Дуже важливо.
Кожного ранку радо зустрічати сонце і просити собі сил для нового дня. Просити, щоб не поранив упродовж дня нічиєї душі ближнього, і щоб твою ніхто не поранив.
А кожного вечора дякувати за подарований день, за випробовування і науку, які він приніс тобі.
Кожної ночі - вручати свою душу в милосердні руки Господа. Бо навіть, коли ти спиш, душа служить. Це дуже важливо.

Здоров'я від того - як їси, як живеш, як думаєш

  • Змагайся, щоб усе тіло твоє працювало, як серце: то напружувалось, то розслаблялось.
  • На столі у перевазі мають бути сирі овочі і плоди. У них - живильний кисень. Фрукти - найздоровішаїжа. І першими в цьому ряду - яблуко, абрикоси, журавлина (клюква), вишні, лимони...
  • Все, що росте, росте для тебе. Одне - для поживи, інше - для краси. У спеку я поливаю навіть мох на старому камені в дворі. Бо це гарно.
  • Цілком у твоїх силах зробити, щоб світ довкола став трішки кращим.
  • Якщо тобі сказали щось образливе - одразу ж забудь.
  • Цілюща сила - здоровий сон. Але його щодня треба заробити якоюсь роботою, зусиллями.
  • Дуже живлюще для людини «холодне сонце» - з 7 до 11 години. І після 15 години. А в полуденний час я тіло і голову сонцю не відкриваю.
  • Вода тебе любить. Полюби і ти її. Вона кличе тебе. Будь у ній досхочу, вона підкаже як у ній бути. Вода -вічний живий рух. Черпай від неї сили.
  • Щовечора, як би не було, помий ноги. Це важливіше, ніж умити лице. Змий з ніг денний прах землі, нехай піде в землю.
  • Із землі струменить живий струм. Приймай його босими ступнями.
  • Допоможи своєму серцю і нервам - дихай глибоко. Бодай півгодини в день. Дихаючи, тягни повітря «згори». Глибоко вдихай і ковтай повітря. Добре так робити перед їдою, після сну і перед сном. «Високе» повітря дасть високі думки. їжа насичує шлунок. Повітря-серце.

Хвороба. Біль

Якщо приходять хвороби, це означає, що ми порушили якісь закони Природи. Учіться в Природи. Вона мудра. І організм мудрий, бо є частиною природи. Довкола багато вчителів - небо, ріка, дерева, квіти, гора, камінь, комаха.

Внутрішня мудрість живе в нас. А з нею і внутрішня сила. Звертаймося до неї. Вона цього чекає. Зціліть себе. Свій дух і тіло. Це потрібно не тільки вам. Це потрібно Природі, землі, всім людям.

Не треба боятися хвороб. Це не кара за гріхи, а спосіб вилікувати гріховне, очиститися, обновитися. Не треба боятися болю і боротися з ним. Святі вважали біль за дар. Треба відкрито сприйняти його, пізнати його природу. Зрозуміти, що Природа хоче сказати вам через цей біль. Спробуй максимально розслабити хворе місце, внутрішнім зором заглянути в біль, щоб дослухатися його голосу. Тоді хвороба сама розкриє свої причини і покаже шляхи їх подолання. І ти станеш сильнішим.

...І прийде спокій сили

  • Щасливий, хто має доброго і вірного товариша на довгі роки. Це подовжить і йому вік.
  • Спати вволю, але не більше 8 годин. Від пересипання млявість крові, а від застою крові частішають кров'яні удари.
  • Коли риба не клює, коли птиця до землі прибивається, коли звір ховається, - ховайся і ти у кубелечко теплого сухого спокою. Коли погода міняється, - змінюйся і ти, щоб пом'якшити напругу на тіло і душу.
  • Почни з простого: менше пий, менше їси, більше рухайся. І бодай зрідка коротко, але смиренно молися: «Господи Ісусе, сине Божий, помилуй мене грішного». І побачиш як обновишся.
  • Червона бузина - сильний оберіг від лихого чародійства.
  • З'їдай щодня 3-5 волоських горіхів - і проживеш на 7 років довше.
  • При цукрівці (діабеті) немає нічого кращого, як шовковиця (яперка). Особливо її листя.
  • Якщо сумніваєшся в чомусь, зачекай. Якщо сумніваєшся вдруге, не роби цього.
  • Якщо хочеться, але не можна, перетерпи. Якщо дуже хочеться, дозволь собі це раз. Щоб зрозуміти, чи це тобі треба.
  • Будь мудрий високою мудрістю. Пам'ятай найперше і найголовніше: ніщо і ніхто не може знищити твою безсмертну душу. І тому йди по життю вільно, чесно і спокійно.
  • Втішаючись у юрбі, в родині, пам'ятай про самотність. Готуйся до неї. Навчайся прийняти її. Самотніми приходимо в цей світ. Самотніми відходимо.
  • Хлопцям, що хочуть мати міцне тіло і гарну поставу: багато плавайте, косіть і танцюйте.
  • Не читайте руйнівних газет. Кожна друга така. Краще взагалі газет не читати. Вони засівають в уми «чорноту».
  • Гроші. Гроші не головне. Але й здобути без них головне важко. Гроші не приносять щастя, але без них ще більше нещастя. Як ти до грошей - так вони до тебе.
  • Життя - гра. Один раз виграв, іншим разом програв. За що купив, за те й продав. Важливе обертається в порох, дрібниця стає Долею. Тому всерйоз не переймайся миттєвостями днів. Вони минуть. Усе мине.
  • Не ти для часу, а час для тебе. Не діли хвилину, годину. Не обганяй і не помножуй час. Скорися його звичайному і мудрому плину. І він винесе тебе, куди належить - у Вічність. Увійди в час, як у ріку, розчинися в ньому... Щоб простити минуле, пізнати теперішнє і розгадати майбутнє. І прийде спокій сили. І сила спокою.

Де б ти не був, ти вдома

Де б ти не був, ти - вдома. Це дуже важливо: скрізь почувати себе, як у дома.
Нехай продуктивне творення супроводжує тебе до останнього дня. Не припиняй робити те, що ти вмієш і знаєш, - ні з пенсією, ні з віком, ні з інших причин та обставин. Треба робити навіть не маючи рук. Навіть умираючи, - треба робити. Нехай не зупиняє тебе підступна думка: кому це залишиться. Творець підтримує тих, хто творить.
Небо любить тих, хто дарує життя і підтримує життя. Ніхто не знає, скільки, де і як тобі жити. І ти не знаєш. Не переймайся цим. Зернина, що лягає в грунт, не журиться, коли і що з неї виросте. Вона просто росте через терня, тягнеться до неба. Так і ти чини, бо ти - зернятко Неба.
Люби життя таким, яким воно є. І воно полюбить тебе.
Життя - це гра. І робота - гра, і всяка творчість, і любов, і дружба. Все - гра, подарована нам для легкості буття. Не граються лише з Богом.
Не будь повільним ні в роботі, ні в думках. Мудрі люди кажуть, що рішення треба приймати не пізніше, ніж на сьомому подиху. Інакше г коли на шкоду.
Не зупиняйся на півдорозі. І ніколи не пояснюй своїх вчинків. Кому потрібно, зрозуміє. А іншим тлумачити - шкода часу. Якщо комусь не подобається те. Що ви робите, це їхні проблеми, а не ваші. Якщо людей обурюють ваші думки, ідіть від них. Не ви для світу, а світ - для вас.
Якщо ви будете поводитись невпевнено, вас будуть «пасти» і «вести». Будьте сильними і самостійними. Не треба й інших «вести». Це клопітна і невдячна справа. Краще за цим спокійно і зважено спостерігати.
Служіть, але не прислуговуйте. Не примушуйте інших служити вам задурно. Це завжди дорого обходиться.
Якщо хочеш, аби щось було зроблено, то роби це сам. І не відсувай надовго. Бо нині - то вже вчора. І ти маєш лише завтра. Усе, що робиш, роби з простотою.
Лікареві - лікареве. Господу - Господнє. Від Нього головні ліки і благодать. І кожен отримає їх за потребою, з вірою і волею в серці. Нема хвороби, яку б чоловік не здолав з Божою милістю. Проси, чекай і отримуй. Я бачив як дерево, в яке вдарила блискавиця, стояло всохле 6 років. А на сьомий - зазеленіло. Що тут казати про людину - дитину Божу.

Коли твоє серце спитає...

Якщо хочеш виправити близьку тобі людину, ніколи не сором її. Навпаки, похвали її кращі риси, підбадьорь. І в приязній бесіді розкажи про свої недоліки, не торкаючись його, але так, щоб думка про них прийшла йому в голову. Цю думку внушай поступово, щоб вона просочувалася в нього, як вода, якою він час від часу освіжає свій рот. І тоді твоя порада допоможе йому виправити недоліки. Так і дітей виховуй. Дуже важливо, щоб дитина не росла жадібно.

Жона в першу чергу має думати про свого чоловіка.

Будь завжди готовий, щоб не зазнати сорому, коли твоє власне серце спитає. Пам'ятай про це, коли збираєшся щось робити.
Світ є таким, яким ти його бачиш, а не таким . як бачить сусіда і показує телевізор. Вір своїм очам і своєму розуму. Нехай не бентежать твоєї душі і не плутають твоїх кроків чужі погляди. Живи власною головою. Але правду і мудрість здобудеш лише в розмовах і міркуванням з іншими людьми. Це розвиває розум більше, ніж книги. Той, хто слухає, має вісім вух. Той, що спостерігає збоку, має вісім очей.

Будь відкритим. Дивися людям в очі. Це знезброює навіть звірів, не те що людей.

Ніколи не завершиться твій Шлях, якщо будеш кожного дня просуватися вперед, стаючи більш умілим, ніж учора і сьогодні. І при цьому будеш пам'ятати про свої недоліки і не мати гордості. Ніколи не думай, що ти досяг успіху. Смиренно йди за ним до кінця. Перемагай не інших, а себе.

Людяність - це, коли ти ставиш себе на місце інших і враховуєш у першу чергу їх інтереси.

Пізнавайте дух часу, щоб не відставати від нього. Але при цьому живіть моментом, будьте вірні одній меті моменту. Живіть одною думкою в один момент. Не треба нічого робити іншого, розкидатися. Тоді не буде другорядних справ, переживань і невдач.

11-та заповідь

Для себе я маю ще й 11-ту заповідь: не бійся. Нічого не бійся. Не бійся хвороб, вони гартують тіло і душу. Не бійся невдач, вони гартують волю. Не бійся старості - і вона не обтяжить тебе. Не бійся смерті - і вона тебе не засмутить. Не бійся своїх слабостей і гріховності - усі ми такі в Бога. Треба знати, яким ти хочеш бути і що робити. Так і чини. Так і йди по життю. І так тобі буде.


Автор: Мирослав Дочинець, бестселлер "Многії літа. Благії літа".

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber