Субота
27 квіт., 2024
     

Ukrainian English

«Предки» і «пращури»: лінгвістичні відмінності

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Походження слів предки і пращури

Нас часто запитують, яка відмінність між словами "предки" та "пращури". Дехто думає, що ці слова рівнозначні. Інші помилково приписують тому чи іншому слову русизм. Насправді це обидва питомо українські слова, які зародились у сиву давнину й пов'язані між собою, але мають різну суть. Аби правильно розуміти витоковий сенс будь-якого слова, потрібно розбиратися у мовознавстві, володіти лінгвістикою, знати етимологію і ономастику, уміти тлумачити кореневу основу й працювати з різними словниками. Отож, спробуємо заглибитись у первинний зміст та значення цих слів.


Походження слів "предки" і "пращури"

Слово "предки" неодноразово згадується у творах видатних українських поетів та письменників, світочів літератури, таких як: Леся Українка, Іван Франко, Панас Мирний, Дмитро Павличко, Михайло Коцюбинський, Сергій Плачинда, Михайло Грушевський, Тарас Шевченко ("Засяєш знову духом предковічним..." ). Воно утворене від кореня "пред" - тобто "перед", "раніше", "той хто жив попереду", від кого ведуть свій рід. Вживається по відношенню до історичних осіб, які є частиною генеалогії конкретного роду. "Предком" можна назвати будь-якого старшого родича по батьківській або материнській лінії. До прикладу, український рід може вважати своїми предками давні автохтонні племена, що населяли колись територію України - мізинці, трипільці, скіфи, сармати та інші. Від слова "предки" утворено та з ним пов'язано чимало українських слів, наприклад: предковічний, предківщина (вітцівщина), предків'я, предці, предся, предтеча, предвік, предвічний, предешній (минулий) тощо.

---

Слово "пращур"  - більш давнє, метафізичне, ідеологічне, духовне поняття. Воно складається з двох коренів: "пра" та "чур" ("щур"). Прийменник "Пра" є одним з найстаріших в нашій мові та позначає - споконвічність, витоковість, попередність. З ним утворено безліч слів: права, право, правда, прахпраотці, прадіди, прабаби, прабатьки, правнуки та ін"Чур" (цур, щур) - у дохристиянський період так називали душу родича, себто духовного охоронця. Навіть зберігся вислів: "Цур (чур) мене, пек". Звідси "чурка" - онуча (ЕСУМ). Пізніше це поняття трансформувалось у символ "чур", який зображали на вишиванках у вигляді ромба та звуть Оберегом, Обережником, Бережою, Берегинею. "Чурами" також називали різноманітні образи мистецтва та вироби з деревини, наприклад ідоли (істукани), в яких давні слов'яни зображали своїх богів та покровителів. "Пращуром" могли назвати також далекого легендарного родоначальника або першопредка. Бачимо, що це поняття пов'язане не так з генеалогією, як з мітологією й вживається по відношенню дуже давніх віків, попередніх поколінь, а також має духовний зміст (пращури як душі родичів, культ предків). Тобто, це сакральне поняття.

Тлумачення по словникам

Тепер давайте зазирнемо у словники. Однак варто одразу зазначити, що вони не завжди є істиною в останній інстанції і можуть служити лише дороговказом до накопичення матеріалу. Деякі з них укладалися в 70-80-х роках, в радянські, імперські часи, а певні тлумачення можуть бути запозичені і зумовлені власною думкою чи позицією дослідників-мовознавців (як-от Фасмер, Грінченко, Даль).

Етимологічний словник української мови (ЕСУМ)

esum-predok-prashchur

Академічний тлумачний словник української мови (1970-1980)

akademichnyy-slovnyk-ukrainskoi-movy

Screenshot 2022-05-14 01-38-35

Словник української мови Бориса Грінченка

sum1
sum2
sum3
sum01
sum02
 

Посилання:

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber