Неділя
28 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Тотоха - курган предків, стародавнє місце сили

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 6

Курган Тотоха

Гора (курган) Тотоха - культурно-історична пам'ятка місцевого значення, охороняється законом України. Знаходиться за 120 км від Києва і 30 км від давнього міста Богуслав, неподалік селища Медвин Богуславського району. Курган здобув славу "енергетичного центру" України та потрапив у список 7 наймістичніших місць України.

Кажуть, гора являє собою штучний насип. Її походження досі невідоме. Одні кажуть, що назва походить від тюркського слова "тотоха" - "особливий". Згідно зі словниковою енциклопедією тюркських мов, «тоха», «тофа» - це назви стародавнього тюркського народу. Його представники проживали у ІІІ-VIII ст. на території так-званої Тофаларії – територія в районі сучасної Іркутської області та у південно-західному Алтаї. Тотоха могла бути тим самим «особливим» місцем для їхніх ритуальних обрядів завдяки своєму природному енергетичному потенціалу. Інші вважають, що гора була названа в честь бога Тота - бога місяця, писемності, мудрості в Єгипетській міфології.

У даній місцевості археологами виявлені артефакти ранньоскіфського періоди і трипільського поселення.  На  околицях  села  розташована  значна  кількість  курганів   та  курганних  груп.  Досліджено  більше  30  курганів  скіфського  часу  в  Гірчаковому  лісі   експедиціями  Інституту  археології  НАН  (керівник  Ковпаненко  Г.Т.)   та  музею  історії  Богуславщини  (керівник  Левченко Б.М.). Ранньослов’янський  період   Медвина  представлений   пам'ятками  Черняхівської  культури   ( урочища  Мацаєве  та  Тістове). Наявність залишків посуду, керамічних фігурок, наконечників стріл, деталей кінської упряжі, кісток, монет, свідчать про те, що цей край регулярно обживався тривалий час, зокрема скіфами, сарматами, гунами тощо. За версією дослідника А.С. Іванченко, десь тут могла існувати прадавня столиця русичів Голунь.

На запитання щодо гори Тотоха Болтрик Юрій Вікторович, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАНУ надав інформацію:

Стосовно гори Тотоха можу повідомити, що там є матеріал доби раннього заліза 7- 6 ст. до. н. е. Але чи було там селище чи культове місце (це не курган, а природній пагорб) сказати важко, оскільки там була лише археологічна розвідка в 1972 році. Навколо Медвина є ще поселення цього ж часу – на Святій горі (див. “Археологія” випуск №15 за 1975 рік, стаття Ковпаненко, Левченко). Але місце безумовно цікаве, оскільки за 2 км від нього проходив Чорний Шлях і поруч знаходилось геть не досліджене Журжинецьке городище (одне з найбільших).

Місце сили

Гору Тотоха  ще називають  Святою Горою, "Українським Тибетом", унікальним місцем позитивної енергії. За оцінками NASA, енергія на горі Тотоха еквівалентна енергії Тибету, Алтаю і Байкалу. А вчені-уфологи називають це місце прямим каналом зв'язку з Космосом. Деякі люди і справді відчувають неймовірний приплив сил, деякі відкривають у собі дар передбачення.

doroga-totoha

Народні цілителі запевняють: майже в кожній точці гора випромінює благотворну енергію. Тут нібито прояснюється розум, відбувається збільшення біополя людини, поліпшується самопочуття. Завдяки зміцненню енергетичної захисту людина рідше хворіє і терпить невдачі. До слова, у районі Тотоху дуже буйна рослинність. Зібрані тут трави мають унікальні лікувальні властивості.

Щоб собі не нашкодити, потрібно правильно обрати на горі місце. Для цього необхідно до нитки прив’язати обручку – тобто зробити маятник, незвичайні властивості якого відомі з давніх часів. На Тотосі треба тримати його над різними місцями. Там де вона непорушна – минаєш. Де ж починає рухатися описуючи кола – стаєш. Саме там - корисна енергія, яка може допомогти вилікувати хворобу, покращити стан здоров’я чи просто відчути приплив сил. Їдемо за вказаним маршрутом і потрапляємо до підніжжя гори. Дорогою розминаємося ще з двома автомобілями. Одні вже повертаються, інші заблукали, перепитують дорогу. Навколо гори свіжопроорана смуга, щоб особливо фанатичні автомобілісти не намагалися заїжджати ледь не на саму верхівку.

prapor-reriha

Прапор миру майорить на вітру. Він є символом Пакту Реріха – міжнародного договору про захист художніх та історичних пам’яток, укладеного 15 квітня 1935 р. Крім того, це стародавній знак триєдності світу, який трапляється в багатьох народів. Також на горі цілком офіційна табличка: «Українська пам’ятка археології. Городище. Охороняється законом».

totoha-pamyatka-archeologii

Лікувальні властивості

Місцева легенда. На горі є три точки, розташовані як вершини рівнобічного трикутника. Місцеві адепти розробили спеціальний ритуал. На кожній точці треба постояти не менше 5 хвилин, рухаючись від точки до точки за годинниковою стрілкою. Дехто рекомендує лягати на них безпосередньо хворими місцями. Втім, цю легенду спростовує Іван Салата – уродженець Медвина, який і встановив на верхівці гори прапор. «Це лише легенди. Насправді, будь-яка точка Тотохи рівносильна. Енергія розповсюджується тут як вертикально, так і горизонтально», - каже він. «Дуже багато залежить від настрою, з яким ідеш на Тотоху», - веде далі Іван. «На гору треба йти з чистою думкою, відключити мозок і бажано бути самому». Тим не менш, якщо людина, яка відвідала гору, нічого не відчуває, це не означає, що не було ніякого впливу. Тіло все одно сприймає енергію, просто на іншому рівні. Спростовує Іван Григорович і підхоплену інтернетом легенду про те, що таких місць в світі лише три: на Алтаї, Байкалі й у Медвині. «Таких місць на Землі чимало. І в Україні подібне місце не єдине. Але за енергетичною потужністю аналоги Тотосі є лише на Алтаї і Байкалі».

krayevid-z-gori-totoxa

 

На горі стоїть камінь із вибитими літерами MR, що означають "владика вогню". Поряд — три витоптані до глини кола, які утворюють трикутник. Хворим місцем слід лягати по черзі на кожну точку і лежати по 5 хвилин. З однієї на іншу переходять за годинниковою стрілкою. Найчастіше на горі лікують захворювання суглобів. Подейкують, вже після 10-денного курсу буде ефект.

kamin-reriha

Старожили люблять розповідати історію про жінку, яка ходила з милицями. Кажуть, її на гору двоє чоловіків попід руки тягли. Посиділа вона на вершині з півгодини, а тоді стала на ноги і сама вниз збігла", - розповів Олексій Даценко.

tototxa-panorama

Перебування на горі допомагає позбутися головних болів. Випромінення там дуже велике, тому більше 30 хвилин тут перебувати не можна. А то від енергії буде розпирати. Якось косив вниз траву і взяв з собою онука. Він на горі заліз і там якусь комашку знайшов. Грався з нею більше години. До вечора не могли з жінкою йому ради дати. Постійно бігав, кричав, на дерева залазив. Таким активним він ніколи не був. Кажуть, якщо на Тотоху піднятися опівночі, людина може відкрити в собі дар провісника. В нас одна знахарка живе. Все вилікувати може. Кажуть, вона на Івана Купала на Тотоху щороку піднімається. Але сама нікому не зізнається", - додав він.

Координати: 49°21'59''N, 30°47'39.37''E
Адреса: с. Медвин, ур. Тотохи

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"

Список використаної літератури:

  1. Г.Т. Ковпаненко, Б.М.Левченко. Поселення ранньоскіфського часу у с.Медвин на р.Росі
  2. Г.Т. Ковпаненко, Бессонова С.С., Скорый С.А. Памятники скифской эпохи Днепровского Лесостепного Правобережья (Киево-Черкасский регион)
  3. Левченко Б. Археологічне минуле Медвина.
  4. Каневский уезд // Сказания о населенных местностях Киевской губернии или статистические, исторические и церковные заметки обо всех деревнях, селах, местечках и огородах, в пределах губернии находящихся / Похилевич Л. — Біла Церква : видавець Пшонківський О, 2005.
  5. Устенко М. З минулого с. Медвина на Білоцерківщині: за переказами

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber