Субота
27 квіт., 2024
     

Ukrainian English

10 фактів про Івана Миколайчука

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Факти про Івана Миколайчука

  1. Перша роль Івана дісталася йому в 12 років. У виставі «Безталанна», за п‘єсою Михайла Старицького - зіграв батька Софії.
  2. В 17 років він написав свій перший кіносценарій – «Живий хрест у мертвій діброві»
  3. Миколайчук легко освоював музичні інструменти, у 1957 р. здобував освіту в Чернівецькому музичному училищі.
  4. З Марією Карп‘юк в Івана було кохання з першого погляду. Знайомі відмовляли його одружуватися в такому молодому віці, на що він відповідав: «Коли я стану знаменитим, звідки знатиму, що жінка любить мене просто за те, що я є, а не мою славу і гроші?». Вони прожили разом 25 років. Марічка ніколи не називала себе «вдовою», до останніх днів була вірною дружиною.
  5. Коли Іван вступив до Київського театрального інституту імені Карпенка-Карого, Марічка подарувала йому дві книжки – «Тіні забутих предків» Коцюбинського та «Художник» Шевченка. На другому курсі Івана запросили одразу на дві головні ролі: Івана Палійчука в «Тінях забутих предків» і Тараса Шевченка у фільмі «Сон».
  6. Історію про отримання ролі в фільмі «Тіні забутих предків» напевно знають всі. Та все ж, ми не стомлюємося її розповідати. Параджанов уже пішов з павільйону і довірив провести кінопроби Юрію Іллєнку. Буквально за кілька хвилин Іллєнко наздогнав режисера в коридорі студії: «Сергію Йосиповичу! Вертайтеся! Це щось неймовірне! Просто нелюдське щось! Щось за межами розуміння й сприйняття!». Пізніше Параджанов назвав Миколайчука своїм вчителем і сказав про нього так: «Я не знаю більш національного народного генія.» До нього то був Довженко. «Тіні забутих предків» увійшли до Книги рекордів Гіннесса, здобувши 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них – 24 гран-прі) у 21-й країні, рахуючи Італію, Грецію, Аргентину.  Гарвардський університет вніс стрічку до списку обов'язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві.
  7. У фільмі «Білий плах із чорною ознакою», в якому Іван Миколайчук з Юрієм Іллєнком був співавтором сценарію, він виписав для себе роль одного з братів-дзвонарів – упівця Ореста. Однак худрада заборонила йому зніматися в цій ролі, бо, мовляв, такий привабливий типаж не може грати роль «бандита». В результаті, Ореста зіграв Богдан Ступка, а Миколайчук – іншого брата, Петра. Іван Миколайчук був зіркою світового масштабу. Коли картину «Білий птах з чорною ознакою» 1971 році на кінофестивалі «Fest» побачив Ніл Армстронґ, він попросив про зустріч із Миколайчуком, потис йому руку і сказав: «Іване, із тобою я готовий знову летіти на Місяць!»
  8. Іван Миколайчук був надзвичайно щедрою людиною. Він мріяв накрити стіл від Чернівців до Чорториї і пригостити напоями та стравами всіх. Одного разу Миколайчук на останні гроші полетів до Чернівців, по дорозі купив столітрову бочку пива і привіз до Чорториї пригостити все село. Іншим разом він запросив до ресторану в Гідропарку на свій день народження усіх, хто зібрався послухати українські пісні, які співали гості свята.
  9. На творчому рахунку Івана Миколайчука – 34 кіноролі, дев’ять написаних сценаріїв, дві режисерські роботи. Ще більше лишилося в планах, оскільки довгий час йому просто не давали зніматися чи знімати. У 1979-му йому дивом вдалося отримати дозвіл на зйомку фільму «Вавилон ХХ» за романом Василя Земляка «Лебедина зграя», де Миколайчук став і режисером, і автором сценарію, і музичним оформлювачем, і зіграв одну з головних ролей – філософа Фабіана.
  10. Ще в юності циганка наворожила Івану Миколайчуку, що він проживе лише 25 років. Актор помер від раку шлунка 3 серпня 1987 року – через чотири дні після срібного весілля з Марічкою. Похований на Байковому кладовищі. На могилі встановлено білий кам’яний хрест, на якому вибито слова народної пісні.

Джерело: Буковинський центр культури і мистецтва.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber